2 NEY 2 TANBUR

Müzik
Konum
Atlantis Kültür Sanat - Sarnıç Akustik
Etkinlik Tarihi
27 Aralık 2021 Pazartesi
Etkinlik Saati
20:30

Açıklama ve Uyarılar

İCRÂ HEYETİ:
• Ahmet Cavit Altınkaynak (Ney)
• Hasan Kiriş (Tanbur)
• Muhammed Ceylan (Ney)
• Muhammet Enes Üstün (Tanbur)​
Dünya’nın birçok yerinde olan enstrümantal icra ülkemizde de geri planda kalmış, geldiği noktada icralar basitleşmiş ve neredeyse aynı repertuarlar icra edilmektedir. İki Ney İki Tanbur grubu olarak Türk Klasik Saz Müziğimizin asıl icra biçimi olan kadim saz müziği tavrını tarihten günümüze titizlikle seçilmiş ve günümüz anlayışıyla uyarlanmış eserleri sahnelerde ve bir çok platformda halka arz edilmesini amaç edinmiş konser dizisidir.

​KONSERİN MUHTEVİYÂTI:

Bu konserler, Klasik Türk müziğinin bu alana hizmet eden önemli hocalardan meşk etmiş gençler tarafından icra edilecektir. Kadim saz ve söz müziğimizin gerçek tavrını yansıtarak dinleyenlerin saz müziğimizin neşe ve keyfiyeti ile buluşturmak amacıyla kültürümüzün kadim sazları olan tanbur ve ney enstrumanları ile icra edilecektir.

Programın amacı, tarihte karşımıza çıkan ilk mecmua olan Ali Ufki’nin “Mecmua-i Saz-ü Söz” eserinden günümüze kadar gelmiş kadim saz ve sözlü eserleri, Türk Coğrafyasında ve dünyanın farklı yerlerinden neşet eden makamsal bestelerin içerisinden klasik Türk müziğinin kadim tavrına bağlı kalarak günümüzün anlayışıyla dinleyenlerde buluşturmaktır. Yapılan icralar esnasında kadim saz müziğimizin doğru icra alışkanlıkları esas alınıp, seyir keyfini arttırmak için eserlerin arasında taksimler, perde kaldırmalar gibi aslında başka formlarda yer alan alt formları seçilen eserlere uygulayarak dinleyenler ile buluşturulacaktır. Bu konser dizisinin detayında, projemizin amacına uygun olacak şekilde seçilen eserlerin, sazların kemâle ermiş icra metodları ile sanatseverlere sunulacaktır.

 

KONSERDEN BEKLENİLEN GERİ DÖNÜŞ:

İyi bir icra dinleyip feyizlenmek amacıyla konser salonlarına ve kültür merkezlerine giden dinleyicilerin, müziğin asıl tavrının neşe ve muhabbetiyle hem hal olmaları sağlanacaktır. Ayrıca her yaştan gelen dinleyicilere, konserin amacında da belirtildiği gibi, kadim saz müziğimizin esas icrası gösterilecek ve müziğimiz ile ilgili doğru bilgiler aktarılacaktır. Alınacak kayıtlar sayesinde ülkemizde bu günün ve yarının müzik birikimine katkı sağlanacak ve hem müzisyenler hem de dinleyiciler tarafından istifade edilecek icralar eklenecek, enstrümantal birlikteliklere örnek olunacaktır.

 

 

 •Katılımcılar/izleyiciler COVID-19 kapsamında alınan kurallara uymalıdır.
•Salona dışardan yiyecek ve içecek alınmayacaktır.
•Satın alınan biletlerde iptal, iade ve değişiklik yapılmamaktadır.
•12 Yaş ve üzeri için uygundur.

Bu etkinlik sonlanmıştır. Ana sayfadan yeni etkinlikleri inceleyebilirsiniz.